MJDW

GoalsRules and regulationsNominations and awardsStages of the competitionInitiatorsFAQShort-list

Nomination "Art-objects":

De Profundis Pieces — Кое-что о творчестве
Sofia Bryantseva — Сороколожка
Elena Kurginyan — Gesture
Alexander Luchutenkov — Медуза
Maxim Sytnikov — Извержение


Nomination "Design: a single item":

Olga Trofimchuk — Лед
Evgeniya — Gothic mystery
Evgeniy Danilov — Космический цветок
Olga Tretyakova — Сердце Исландии
Jewellery studio SWANTON — Эссенция неба
Victor Syrnev — Хиромантия


Nomination "Design: a set of items":

Fjord — Амальгама
everyWhite/Anastasiya Zhuravleva — Eclipce
Anna Tereshchenkova — Секретики
Ekaterina Yakovleva — Оригами твоего дня
Yana Krakhina — Etc


Nomination "Design: a series of items":

Eirinn Ivar — Dare to
Ekaterina Longinova — Impulse
Marina Kasperovich — Golder than gold
Alexander Mikhalyants — Вариация одной простой темы
Ekaterina Trutneva — Мирослава


Nomination "Materials: a single item":

Asiya Trosheykina — Краски Африки
Sergey Fadeev — Покоряющий планеты


Nomination "Materials: a set of items":

Marina Kasperovich — Golder than gold: Kuznetsov set
Alexander Mikhalyants — Большой охотничий гарнитур
Elena Tsibizova/BeautyBeton — Berries


Nomination "Materials: a series of items":

Tsagana Badaeva — Свет
Elmira Lukmanova — Shell rings
Trikasa — Tadao Ando
De Profundis Pieces — Nihil Nihil


Nomination "Technology: a single item":

Tamara Trusova — Skeleton


Nomination "Technology: a set of items":

Ekaterina Rusakova — Стрекозы
Tamara Trusova — Cytoskeleton


Nomination "Technology: a series of items":

Nataliya Podolnaya — Побережье
Evgeniy Klimov — Структура


Nomination "Design traditions: a single item":

Veronika Kurjanova — Рождество
Elena Latysheva — Лилии


Nomination "Design traditions: a set of items":

Svetlana Osipova — Вечер Покрова
Elena Golotyak — Жостовские мотивы


Nomination "Design traditions: a series of items":

Anna Tereshchenkova — Cloudy
Ekaterina Trutneva — Мирослава


Nomination "Sketches: 3D":

Angelina Malyukova — Изящность паутины
Viktoriya Strizhak — Metabolism


Nomination "Sketches: graphics and watercolor":

everyWhite/Anastasiya Zhuravleva — Осень и весна
Uliana Vlasicheva — Сны о Японии
Anastasiya Timokhina — Пить электричество
Anastasiya Timokhina — Cyberbird
Anastasiya Timokhina — Роза Альгамбры
Anastasiya Timokhina — Dynamic